دانلود آخرین ورژن نرم افزار DIALux

نرم افزار DIALux یکی از نرم‌افزارهای محاسبات روشنایی فنی (Outdoor و Indoor) می‌باشد که محاسبات آن با توجه به روشهای مرسوم و فرمولهای پیشنهادی که در استاندارد DIN توصیه گردیده انجام می‌پذیرد .
پشتیبانی از استاندارد های جهانی  و پشتیبانی از محصولات شرکت های  مطرح در  زمینه ی  تولید لامپ های  روشنایی  باعث گردیده که محاسبات و داده های خروجی‌ این نرم‌افزار از دقت و کیفیت مناسبی برخوردار باشد و کاربر بتواند با تکیه بر آنها پروژه های  روشنایی و نورپردازی  خود را به بهترین شکل  انجام دهد .

برای  کسب  اطلاعات بیشتر در  مورد این نرم افزار  و دانلود اخرین ورژن آن + پلاگین های  کاربردی + آموزش  فارسی  ادامه ی  مطلب را بخوانید .

 

با استفاده از نرم افزار های محاسبات روشنایی میتوان میزان نور مورد نیاز یک فضا را تعیین کرد و بر مبنای محاسبات انجام شده اقدام به تهیه لامپ ، سیم ، و… نمود . نرم افزار های روشنایی علاوه بر داشتن دقت بالا در محاسبات ، باعث عدم اتلاف وقت و صرف جویی قابل ملاحظه ای در هزینه های میشود .

محاسابات روشنایی  اهداف زیر  را دنبال میکند :

  1. محاسبه تعداد چراغ مورد نیاز و و نوع آنها
  2. تعیین نحوه قرارگیری چراغها (ارتفاع نصب، موقعیت قرارگیری و…).
  3. رنگ دیوار ها و نحوه ی  چیدمان اجزا ( اسباب منزل و.. ) برای بازتاب نور و استفاده ی  بهینه از روشنایی
  4. توان اجزای استفاده شده برای دریافت بیشترین راندمان
  5. مشاهده فضای نور دهی شده به صورت مجازی
  6. اطلاع از هزینه های طرح روشنایی / نورپردازی ، قبل  از  انجام آن
  7. و…

در DIALux محاسبات روشنایی به سه گروه روشنایی داخلی ( داخل ساختمان ) روشنایی خارجی ( بیرون ساختمان ) و روشنایی خیابانی تقسیم بندی می شود که  کاربر با توجه به مکانی که قصد نوررسانی یا نور  پردازی آن را دارد ، باید یکی از گزینه های موجود در منوی استارت برنامه را انتخاب نماید . برای راحتی کاربران در این نرم افزار قابلیت ویزارد نیز تعبیه شده است که کاربر میتواند با استفاده از آن تنظیمات پروژه ی خود را ۴ تا ۱۰ مرحله انجام دهد .

بعد از مشخص شدن نوع پروژه کاربر باید محیط مورد نظر خود ( اتاق ، خیابان ، جلوی  ساختمان ، گاراژ و..) را در نرم افزار رسم کند ، در کتابخانه های قدرتمند نرم افزار DIALux  تمامی المان های مورد نیاز برای تهیه نمای تک بعدی و سه بعدی مکان وجود دارد ، دیوارهای آجری و شیشه ای ، درب و پنجره با ابعاد مختلف ، لوزام منزل ( میز  و صندلی  و مبل  و.. ) ، درخت و… از  جمله المان های موجود در کتابخانه است .

بعد از طراحی نسخه ی  تک بعدی  و سه بعدی  مکان نوبت به جایگزاری لامپ های  روشنایی ( برای روشنایی  داخلی ) یا تیر  های  چراغ برق یا پروژکتور  های  led و لامپی  یا …. ( برای  روشنایی  خارجی ) میرسد . برای انجام دادن این کار از پلاگین های  نرم افزار DIALux استفاده میشود ، این پلاگین ها توسط  شرکت های  تولید کننده ی لامپ های روشنایی  تهیه و به نرم افزار اضافه شده اند ، شما باید با توجه به لامپ های موجود در بازار ، پلاگین دلخواه را انتخاب کرده و با استفاده از  قطعات موجود در آن جایگزاری لامپ ها را به صورت دستی یا خودکار انجام دهید . بعد از جایگزاری لامپ ها میتوانید نور پردازی ایجاد شده را به صورت سه بعدی مشاهده کرده و در صورت نیاز  مکان لامپ ها را تغییر دهید .

اطلاعات نرم افزار  DIALux به سادگی قابل ویرایش بوده و کاربر میتواند در هر زمان که بخواهد بخش یا تمام پروژه را تغییر دهد .

از ورژن  ۴٫۱۰ به بعد( از سال ۲۰۱۲ ) DIALux در دو نسخه ی DIALux و DIALux evo  منتشر شده است . در نسخه ی DIALux evo تمامی توابع DIALux وجود ندارد ، اما به دلیل بهینه سازی های صورت گرفته ، سرعت این نرم افزار برای رندر ( rendering ) تصاویر افزایش یافته و ویژگی های جهت ایجاد مدل های  پیچیده از ساختمان ها و انجام محاسبات روشنایی پیچیده به آن اضافه شده است . نرم افزار DIALux  همکنون در دو نسخه ی DIALux  و DIALux evo در دسترس شما قرار دارد ، DIALux برای انجام محاسبات روشنایی روز (Daylight calculation ) ، روشنایی اضطراری ، روشنایی خیابانی و انجام محاسبات پیچیده مانند روشنایی ورزشگاه و سایر مکان های بزرگ مناسب است . DIALux evo برای انجام روشنایی داخلی و خارجی ساختمان ها و به طور کلی  انجام محاسبات روشنایی و نورپردازی برای مکان های کوچک که نیاز به درج جزئیات بیشتری دارند ، مناسب است . در DIALux evo  ویژگی های DIALux  ( انجام محاسبات روشنایی روز (Daylight calculation ) ، روشنایی اضطراری ، روشنایی خیابانی)  وجود ندارد و از آن فقط میتوان برای طراحی  روشنایی داخلی و خارجی ساختمان استفاده کرد .

دانلود

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *